gebze web tasarım gebze dövme

Sporcu Beslenmesinde Protein

Spor yapan kişilerin hep protein takviyesi, yüksek proteinli süt gibi gıdalar aldığı bilinmektedir. Sporcu beslenmesinde protein alımı, son derece önemsenmektedir.

Milli sporcu olmasa da spor yapan ve efor sarf eden herkesin spor sonrası proteinli gıdalar yemesi ya da içmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Spor yapan kişiler için protein takviyesi

Spor yapan kişiler için protein takviyesi sıklıkla önerilmektedir. Bunun nedeni ise proteinin kasları beslemesi ve güçlendirmesidir. Et, yumurta, peynir, yoğurt gibi hayvansal gıdalarda protein oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle spor sonrasında sarf edilen gücün yerine konması için yumurta, peynir ya da yoğurt gibi çabuk tüketilebilecek gıdalar önerilmektedir. Sporcular hep protein bakımından yüksek oranlı sütler içmektedir, bunun yerine protein takviyesi yerine geçen çeşitli ürünler de bulunmaktadır. Peki, sporcu beslenmesinde protein neden bu kadar önemlidir? Bir sonraki alt başlığımızda bu konuyu açıklamaya çalıştık.

Spor yapan kişiler neden protein takviyesi almalı

Spor yapan kişiler neden protein takviyesi almalı, diye merak edilmektedir. Bunun temel nedeni protein ağırlıklı beslenerek kilo aldıran karbonhidratlı gıdaları azaltmaktır. Sporcu beslenmesinde protein, kas kaybının önlenmesi, karbonhidrat değerinin düşürülerek yerine protein konması gibi amaçlarla önem taşımaktadır. Sonuç itibariyle sağlıklı ve esnek bir kas yapısı vücut direnicinin de yüksek olmasını sağlamaktadır. Böylece kişiler, hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmekte, spor ve beslenme düzenini iyi kurdukları sürece kendilerini mutlu hissetmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir